www.taroos.com


آموزش گیتار جلسه ۱

آموزش گیتار جلسه ۱

این جلسه کاملا رایگان می‌باشد

 

حتی اگر تا به حال دست به گیتار نزده باشید،

توسط جلسات آموزشی ما، یک نوازندۀ خوبِ گیتار خواهید شد

تمامی جلسات بدون نیاز به ثبت نام هستند و دارای پشتیبانی می‌باشند

 

با یاد و یاری خدا آموزش گیتار (سبک پاپ) را شروع می‌کنیم.

 

مقدمه:

سلام و احترام خدمت شما هنرجوی گرانقدر. بنده نادر محمدی ورود شما را به جلسات آموزش گیتار سایت تاروس خوش آمد میگویم و در تلاشم که با همکاری یکدیگر در آینده‌ای نزدیک یک نوازندۀ خوب گیتار باشیم.

 

هنرجویان عزیز، برای یادگیری هر چه بهتر، حتما سوالات خود را بپرسید.

 

یک خواهش: شما هنرجوی عزیزی که تصمیم به یادگیری گیتار دارید و برای این کار وقت و انرژی می‌گذارید، خواهشمندم با دقتِ بسیار بالایی جلسات را مطالعه کنید و تمرینات را بخوبی انجام دهید تا به هدف خود برسید و بنده هم از این بابت خوشحال خواهم شد. بنابراین حتی از روی یک کلمه از متن و توضیحات جلسات نیز به‌سادگی عبور نکنید و سعی کنید با عشق فراوان کار را دنبال کنید.

 

تمرینات جلسات آموزش گیتار سایت تاروس چگونه هستند؟

بنده سعی کردم تدریس گیتار را به‌گونه‌ای انجام دهم که تا به حال هیچ‌کس به این شکل تدریس نداشته است. هم از نظر نوع تمرینات، و هم از نظر ترتیب تمرینات و جلسات. (شاید هم کسانی بوده اند که این کار را انجام داده‌اند اما بنده تا به حال در هیچ سایت و یا آموزشگاه موسیقی این روش را ندیده‌ام)

تمرینات به‌صورت کلیپ آموزشی و توضیحاتِ تمرینات به‌صورت کتبی و تصویر در اختیار شما قرار داده می‌شوند. بنابراین شما با مطالعۀ توضیحات، توجه به تصاویر، دانلود کلیپ‌های آموزشی، و انجام تمریناتی که در کلیپ‌های آموزشی است، پیش می‌روید.

آموزش گیتار جلسه ۱

توجه!

شاید شما تا به حال ۱۰ نوع سی‌دی آموزشی و کتاب را جهت یادگیری گیتار امتحان کرده باشید اما تمرینات آموزشی سایت تاروس شبیه به هیچ‌کدام از آن‌ها نمی‌باشند.

 

هر جلسه آموزش گیتار را چه مدت تمرین کنیم؟

شاید افرادی در جمع هنرجویان این سایت باشند که اطلاعات قبلی از یادگیری گیتار دارند و این ساز را تا مراحلی پیش برده باشند، اما در این اینجا فرض می‌کنیم که همگی آموزش گیتار را از صفر شروع کرده‌اند. بنابراین سعی کنید برای هر جلسه بیشتر از یک هفته وقت بگذارید و روزی حداقل دو ساعت را به تمرین گیتار اختصاص دهید.

 

این را می‌دانم که همۀ شما استعداد دارید و در همان ابتدای مشاهده هر تمرین می‌توانید آن تمرین را بهتر از بنده هم بنوازید، اما با این حال خواهش دارم برای یادگیری هر چه بهتره گیتار، به تعدادِ خیلی زیاد تمرینات را تکرار کنید، زیرا که تکرار تمرینات باعث پیشرفت شما می‌شود. تنها مرور جلسات هیچ فایده‌ای به‌همراه نخواهد داشت و نوعی وقت‌کُشی است. پس خواهشاً هر جلسه را حداقل یک هفته تمرین و تکرار کنید و این را بدانید با اینکه جلسات وابسته به هم هستند اما همۀ جلسات مانند هم نیستند و تنوعِ تمرینات زیاد است.

آموزش گیتار جلسه ۱

شروع آموزش گیتار

هنرجویان گرامی قبل از شروع تمرینات عملی گیتار یک‌سری اصول هست که باید رعایت شوند تا بتوانیم به مرور زمان به طریقۀ صحیح و اصولی گیتار نوازی عادت کنیم. بنابراین لطفا توضیحات زیر را با دقت مطالعه و به آن‌ها عمل کنید.

 

لطفا همگی توجه داشته باشید، در جلسات آموزشی گیتار، ما فرض می‌کنیم که شما راست دست هستید

 

حالت گیتار و دست‌ها:

 

اندازۀ ناخن‌ها

از این به بعد لطفا ناخن‌های دست راست را بلند گذاشته و ناخن‌های دست چپ را کاملا کوتاه کنید. اندازۀ ناخن‌های شما مانند ناخن‌های دست بنده که در تصویر زیر می‌بینید باشد، خوب است. نه زیاد کوتاه و نه زیاد بلند. (البته در حال حاضر به حد استاندارد جهانی کاری نداریم!) هر ناخن ۳ میلیمتر باشد کافی است.

گوشه‌های ناخن‌هایتان را سوهان بکشید تا به حالت نیم‌دایره درآیند و سعی کنید همیشه ناخن‌های شما صاف و یکنواخت باشند.

 

اندازۀ ناخن‌ها در گیتار

 

حالت نشستن

هنرجو باید روی یک صندلی معمولی بدون دسته بنشیند و پای راست خود را روی چهارپایه‌ای به ارتفاع تقریبا ۱۵ سانتی‌متر قرار دهد.

(برای بانوان چهارپایه‌ای با ارتفاع کمی بیشتر (به اندازۀ چند سانتی‌متر) بهتر است)

 

همچنین می‌توانید از زیرپایی گیتار استفاده کنید که قابلیت تنظیم ارتفاع نیز دارد.

 

در تصویر زیر یک نوع زیرپایی گیتار را مشاهده می‌کنید:

 

زیرپایی گیتار

 

محل قرارگیری گیتار برروی پا

ساز باید بر روی ران پای راست به‌صورت مستقیم قرار گیرد. مانند تصاویر زیر:

 

محل قرارگیری گیتار برروی پا

 

محل قرارگیری گیتار برروی پا

 

حالت دست راست

دست راست باید طوری قرار گیرد که آخرین بند انگشتان به طور عمودی روی سیم‌ها در مجاورت سوراخ گیتار واقع شود، اما در ابتدا به این مسئله حساسیت بالایی نشان ندهید، بلکه اجازه دهید به مرور زمان (بر اثر تمرین منظم) دستان شما برروی گیتار حالت بگیرند. فقط سعی کنید هنگام گرفتنِ گیتار، سرِ گیتار به سمت پایین نباشد.

 

(از حالت دست راست عکس نگرفتم، زیرا که دست راست و چپ محل ثابتی ندارند. اما در کلیپ‌های آموزشی که در ادامه داریم حالت دست‌ها و ضربه زدن‌ها کاملا مشخص است)

 

اجزای گیتار

در تصاویر زیر اجزای مهم گیتار را معرفی کرده‌ام. لطفا با دقت مشاهده فرمایید.

 

اجزای گیتار

 

اجزای گیتار

آموزش گیتار جلسه ۱

حفظ کردن مطالبی که در ادامۀ این جلسه می‌خوانید فوق ضروری است. حتماً باید حفظشان کنید. سعی کنید همان‌گونه که پیش می‌روید اول مطالب را حفظ و درک کنید، سپس ادامه دهید

 

نُت

هنرجویان گرامی، همانطور که می‌دانید هر زبانی یک الفبای مخصوص به خودش را دارد، مثلا الفبای فارسی که “الف ب پ …” است. یا مثلا الفبای انگلیسی که “A B C D …” است. موسیقی هم یک الفبای مخصوص به خودش را دارد. به الفبای موسیقی می‌گوییم نُت.

 

نت چیست؟

به الفبای موسیقی یا به آهنگ صدای موسیقی، نُت می‌گوییم.

 

دو نوع نت داریم:

۱ . نت‌های اصلی           ۲ . نت‌های فرعی

 

(این جلسه نت‌های اصلی گیتار را کار می‌کنیم، جلسه آینده با نت‌های فرعی آشنا می‌شویم)

 

نت‌های اصلی عبارتند از:

دو     رِ     می     فا     سُل     لا     سی

 

(حفظ کردن اسم این نت‌ها خیلی مهم است و همیشه به آن‌ها نیاز داریم. پس سعی کنید همین الان اسم نت‌ها را به ترتیب حفظ کنید)

 

*این مطلب که الان می‌خوام بگم بیش از اندازه مهم است، پس حتما خیلی خوب یادش بگیرید*

 

ببنید ما وقتی می‌خواهیم اسم نت‌ها را تلفظ کنیم، یا به عبارتی وقتی می‌خواهیم اسم نت‌ها را به زبان بیاوریم و یا بیان کنیم، می‌گوییم، دو  ر  می  فا  سل  لا  سی، اما وقتی که می‌خواهیم آن‌ها را بنویسیم دیگر نباید بنویسیم دو  ر  می  فا  سل  لا  سی، بلکه موقع نوشتن اسم نت‌های گیتار باید از حروف لاتین یا همان حروف انگلیسی نت‌ها استفاده کنیم.

 

موقع نوشتن اسم نت‌ها بایستی به این شکل آن‌ها را بنویسیم:

نام انگلیسی نت‌های گیتار:

C     D     E     F     G     A     B

در نتیجه:

دو = C

رِ = D

می = E

فا = F

سُل = G

لا = A

سی = B

 

دوستان از جلسه آینده دیگه نمی‌نویسیم  دو  ر  می  فا  سل  لا  سی، نگید نگفتی!

بلکه از حروف انگلیسی نت‌ها استفاده می‌کنیم و می‌نویسیم  C  D  E  F  G  A  B

پس لطفا حتما حفظ کنید که هر یک از این حروف انگلیسی معادل چه نتی است.

 

گیتار شش سیم دارد که هر کدام یک اسم دارند:

اسم سیم‌های گیتار:

اسم سیم اول (سیم پایینی):  E  است

سیم دوم:  B

سیم سوم:  G

سیم چهارم:  D

سیم پنجم:  A

سیم ششم:  E

 

بله همانطور که شما متوجه شدید سیم اول و سیم ششم گیتار، هم‌اسم هستند با این تفاوت که سیم اول صدای تیزتری نسبت به سیم ششم دارد.

 

اسامی نت های موسیقی

 

به سه سیم پایینی گیتار می‌گوییم سیم‌های تریبل، یا سیم‌های زیر، و یا سیم‌های  Slow

به سه سیم بالایی گیتار می‌گوییم سیم‌های بَم، و یا سیم‌های باس  Bass

آموزش گیتار جلسه ۱

 

هر کدام از انگشت‌های دست‌های ما یک اسم دارند:

 

اسامی انگشت های دست راست            اسامی انگشت های دست چپ

 

اسم انگشت‌های دست راست در گیتار

انگشت شصت:  p

انگشت اشاره:  i

انگشت وسط:  m

انگشت انگشتری:  a

انگشت کوچک:  x یا e (بیشتر به  x  معروف است)

 

اسم انگشت‌های دست چپ در گیتار

انگشت اشاره:  ۱

انگشت وسط:  ۲

انگشت انگشتری:  ۳

انگشت کوچک:  ۴

(انگشت شصت دست چپ پشت دسته گیتار به عنوان تکیه‌گاه قرار می‌گیرد)

 

انگشت  p  برای نواختن سیم‌های  بم  به‌کار می‌رود.

انگشت‌های  i و m  برای نواختن سیم‌های  زیر  به‌کار می‌روند.

آموزش گیتار جلسه ۱

نکته‌ای درمورد جایگاه انگشت‌های p و i و m

(دوستان بنده گفتم انگشت  p  برای نواختن سیم‌های  بم  به‌کار می‌رود، و انگشت‌های  i و m  برای نواختن سیم‌های  زیر  به ‌کار می‌روند، اما این‌طور نیست که مثلا با انگشت p نشه به سیم‌های زیر ضربه زد یا با انگشت‌های i و m نشه به سیم‌های باس ضربه زد. بنده نسبت به تمرین‌هایی که این جلسه برای شما در نظر گرفتم گفتم که مثلاً انگشت  p  برای نواختن سیم‌های  بم  به‌کار می‌رود. پس اگر دیدید جایی نوازنده‌ای با انگشتان i و m به سیم‌های باس ضربه میزنه، پیش خودتون نگید استاد محمدی اشتباه گفت! لطفاً اجازه بدید کمی بیشتر با گیتار آشنایی پیدا کنیم، سپس با این‌گونه مسائل بیشتر آشنا خواهیم شد)

 

لطفا توجه کنید

دوستان مطالبی که تا اینجا گفته شد باید همه را دونه به دونه حفظ کنید و بعد ادامه دهید، نه تنها حفظ کنید بلکه انقدر تکرارشان کنید تا بخوبی یادشان بگیرید به‌طوری‌که ملکۀ ذهن شما باشند چون همیشه با آن‌ها سروکار داریم. خواهشاً تا بخوبی یادشان نگرفته‌اید به جلسۀ بعدی مراجعه نکنید. جلسات وابسته به هم هستند و لازم است از همین اول پایۀ یادگیری خودتان را قوی کنید تا در آینده به مشکل نخورید که قرار باشد دم به دقیقه بروید سراغ جزوه!

آموزش گیتار جلسه ۱

پایان مطالب حفظ کردنی برای این جلسه

خب دوستان، برای جلسه اول همین مقدار تئوری کافی است. در اینجا به چند نکته و آموزش درباره کوک گیتار اشاره می‌کنم و سپس در ادامه به تمرین عملی با گیتار می‌پردازیم.

هنرجویان گرامی، شما در حال حاضر چهار تا راه برای کوک کردن گیتارتان دارید:

راه‌های کوک گیتار

راه اول: کوک کردن گیتار از طریق گوش هست که بایستی اسم نت‌ها به گوش شما آشنایی داشته باشد، بنابراین در اینجا از این مورد نمی‌توانیم استفاده کنیم و آن را کنار می‌گذاریم و بعداً به آن خواهیم پرداخت.

 

راه دوم: این است که شما یک دستگاه تیونر  Tuner  از فروشگاه‌های موسیقی خریداری کنید و از آن برای کوک کردن گیتارتان استفاده کنید. این راه خوب است. شما می‌توانید نحوۀ کوک کردن توسط دستگاه تیونر را از فروشنده سوال کنید.

 

راه سوم: این است که شما یک نرم افزار تیونر  (Tuner) را از لینک های زیر دانلود کرده و بر روی گوشی موبایلتان نصب کنید و برای همیشه از آن استفاده کنید. آموزش این نرم افزار همراه با توضیحات و ویدیو نیز در لینک های زیر قرار دارد. دقت داشته باشید که این نرم افزار تنها بر روی گوشی‌های با سیستم‌عامل اندروید قابل استفاده است. (به نظر بنده این نرم افزار بهترین و آسان‌ترین راه برای کوک کردن گیتارتان است)

 

ورود به صفحه دانلود نرم افزار کوک گیتار »

ورود به صفحه آموزش نرم افزار کوک گیتار » 

 

راه چهارم: فقط برای همشهریان بنده که در شهر کرمان ساکن هستند امکانپذیر است. کافی است درخواست خود را به ایمیل زیر ارسال فرمایید، بنده به‌صورت حضوری در خدمت شما هستم.

info.taroos@gmail.com

 

(کوک کردنِ گیتار، بسیار زیاد برروی امید به ادامه دادن آموزش گیتار تأثیر دارد)

 

راه‌های دیگری برای کوک کردن گیتار وجود دارد که در آینده برای پیشرفت خودتان می‌توانید آن‌ها را نیز تست کنید. راه‌هایی مانند استفاده از دیاپازون یا پیانو، و یا کوک کردن گیتار توسط فِرِت‌ها بر حسب صدای نت‌ها.

آموزش گیتار جلسه ۱

تمرین یک

دوستان دقت کنید، ابتدا از لینک زیر کلیپ آموزشی این تمرین را دانلود کنید. بعد یک مرتبه با دقت کلیپ را نگاه کنید، بعد توضیح این تمرین را با دقت بخوانید، بعد با توجه به کلیپ و توضیحات، تمرین را انجام دهید.

 

( لینک دانلود کلیپ آموزشی این تمرین )

 

توضیح این تمرین:

همانطور که گفته شد انگشت p برای نواختن سیم‌های باس به‌کار می‌رود.

در اینجا ما قرار است با انگشت p به سیم ششم گیتار ضربه بزنیم.

 

برای نواختن با انگشت p ابتدا بایستی انگشت‌های i و m را به عنوان تکیه‌گاه قرار دهیم، برای این کار، همانطور که در کلیپ مشاهده فرمودید انگشت i زیر سیم دوم قرار می‌گیرد و انگشت m زیر سیم اول قرار می‌گیرد.

 

آموزش گیتار جلسه 1

 

نیاز نیست که با انگشتان i و m زیاد به زیر سیم‌ها فشار بیاورید، فقط با کمی فشار به عنوان تکیه‌گاه سیم‌ها و انگشتانتان را نگه دارید.

حال می‌خواهیم با انگشت p به سیم شش ضربه بزنیم.

 

همان‌طور که در کلیپ مشاهده فرمودید به انگشت p کمی قوس می‌دهیم و طوری به سیم ششم گیتار ضربه می‌زنیم که گوشتِ کنار ناخن انگشت شست ما به سیم برخورد کند و صدای شفافی تولید کند، پس از وارد شدن ضربه به سیم شش، انگشت p  بایستی برروی سیم پنجم قرار بگیرد.

 

دقت کنید، طوری این تمرین را انجام دهید که اولاً به هیچ عنوان سیم پنج ارتعاش پیدا نکند و صدایی از خود بیرون ندهد. دوماً به هیچ عنوان نباید صدای دو سیم شش و پنج با هم شنیده شود. سوماً سعی کنید با انگشت p به سیم شش ضربه بزنید، سیم را نکِشید.

 

پایان تمرین یک

آموزش گیتار جلسه ۱

تمرین دو

کلیپ آموزشی را از لینک زیر دانلود کنید و نسبت به توضیحاتی که در تمرین قبل داده شد، ضربه زدن به سیم‌های پنج و چهار باس را به تمرینتان اضافه کنید.

 

( لینک دانلود کلیپ آموزشی این تمرین )

 

پایان تمرین دو

آموزش گیتار جلسه ۱

تمرین سه

پس از ضربه زدن با انگشت P  حالا نوبت به ضربه زدن با انگشت‌های i و m می‌رسد.

ابتدا کلیپ را دانلود و با دقت نگاه کنید سپس توضیح تمرین را بخوانید.

 

( لینک دانلود کلیپ آموزشی این تمرین )

 

توضیح این تمرین:

برای نواختن با انگشت‌های i و m ابتدا بایستی انگشت p  را به عنوان تکیه‌گاه قرار دهیم، همان‌طور که در کلیپ مشاهده فرمودید انگشت p  باید روی سیم ششم به عنوان تکیه‌گاه قرار گیرد.

 

نیاز نیست با انگشت p  زیاد به سیم ششم فشار بیاورید.

 

حال می‌خواهیم با انگشت i و m به سیم‌های سه و دو و یک گیتار ضربه بزنیم.

 

همان‌طور که در کلیپ مشاهده فرمودید ابتدا با انگشت i به زیر سیم سوم ضربه می‌زنیم، سپس با انگشت m به زیر سیم دوم ضربه می‌زنیم، در آخر با انگشت i به زیر سیم اول ضربه می‌زنیم.

 

آموزش گیتار جلسه 1

 

همانطور که خود شما هم متوجه شدید وقتی داریم با انگشت‌های i و m به سیم‌های گیتار ضربه می‌زنیم باید یک ضربه با انگشت i زده شود و یک ضربه با انگشت m و به همین ترتیب ادامه میابد. پس هیچ‌وقت دو یا چند ضربه را با یک انگشت فقط i یا فقط m نزنید.

 

دقت کنید اولاً به هیچ عنوان هیچ صدایی به جز صدای سیمی که به آن ضربه وارد می‌شود نباید شنیده شود. دوماً باز هم تأکید می‌کنم که هیچ‌وقت فقط با یک انگشت  i یا m  تکراری به سیم‌ها ضربه نزنید، یک ضربه با انگشت i زده شود و یک ضربه با انگشت m. سوماً نیاز نیست تند و سریع به سیم‌ها ضربه بزنید، سعی کنید آرام و صحیح سیم‌ها را بنوازید.

 

پایان تمرین سه

آموزش گیتار جلسه ۱

تمرین چهار

کلیپ آموزشی را دانلود کنید و با دقت نگاه کنید.

 

( لینک دانلود کلیپ آموزشی این تمرین )

 

با توجه به توضیحاتی که در تمرین‌های قبلی داده شد این تمرین را انجام دهید.

 

بازم میگم حواستون باشه با یک انگشت i یا m تکراری به سیم‌ها ضربه نزنید، یک ضربه با i زده شود و یک ضربه با m. برای سیم‌های تریبل ضربه‌ی اول را همیشه با انگشت i بزنید.

 

در اینجا همین تمرین را بدون تکیه دادنِ انگشتان به بدنه گیتار انجام می‌دهیم

 

( لینک دانلود کلیپ آموزشی این تمرین )

 

پایان تمرین چهار

آموزش گیتار جلسه ۱

خب هنرجویان گرامی خسته نباشید، برای این جلسه همین مقدار تمرین کافی است.

امیدوارم بخوبی تمرینات این جلسه را انجام دهید. این را بدانید که تمامی جلسات مانند هم نیستند و هر جلسه پیش‌نیاز جلسات بعدی است.

 

شیوۀ آموزشی ما این‌گونه نیست که هر چه رو به جلو حرکت کنیم تمریناتِ جلسات سخت‌تر شوند، بلکه در برخی جلسات اگر به خوبی تمرین داشته باشید، جلسۀ بعدی برای شما آسان‌تر نیز می‌شود. اما اینطور هم نیست که هر چه رو به جلو برویم جلسات آسان‌تر شوند! جلسات آموزش گیتار سایت تاروس بصورتی طراحی شده‌اند که تعادل در آموزش برقرار باشد.

 

اما به شما قول می‌دهم که از این به بعد تئوری‌ها و حفظ کردنی‌های جلسات هر جلسه کمتر از جلسۀ قبل شود و بیشتر به تمرینات عملی بپردازیم.

 

امید بر این است که در آینده‌ای نزدیک تمامی شما هنرجویان محترم را در جمع نوازندگان گیتار ببینیم و شاهد پیشرفت‌های بزرگِ شما باشیم. ابتدا تلاش شما مهم است، سپس ابزارهای دیگر مانند آموزش‌های ما …

 

تا جلسه آینده بدرود

 

(( لینک دانلود کلیپ‌های آموزشی جلسه ۱ بصورت یکجا ))

حجم فایل: ۱۱ مگابایت

 

پایان جلسه اول آموزش گیتار

 

 

« جلسه بعدی

 

منبع | تاروس

 

آموزش گیتار جلسه ۱

در این قسمت تنها به نظرات، پیشنهادات و انتقادات پاسخ داده میشود لطفا سوالات و مشکلات خود را از طریق تلگرام 09387502525 ارسال نمایید ، پاسخگوی شما هستم با تشکر از همکاری شما / نادر محمدی

سلام خسته نباشید. یه سوال داشتم من با مضراب خیلی راحت ترم. فرقی داره که با مضراب برنم یا ناخن؟ تو اموزشهای شما میتونم از مضراب استفاده کنم؟

سلام هنرجوی گرامی سلامت باشید
برای اینکه پیشرفت بیشتری داشته باشید ، سعی کنید هم از ناخن استفاده کنید و هم از مضراب . بهتر است تمرین توسط ناخن ها را در الویت قرار دهید .
مضراب و ناخن هر کدام از طریقه های ضربه زدن به سیم های گیتار هستند و هر کدام نیز در جایگاه خود مناسب یا نامناسب هستند . به عنوان مثال توسط ناخن ها تکنیک هایی را میتوان به اجرا درآورد که اجرای آن ها توسط مضراب عاقلانه نیست ، و همچنین برعکس .
برای آموزش های ما میتوانید از مضراب استفاده کنید و مشکلی ندارد .

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد عزیز و گرانقدر ♣
استاد من خیلی وقت پیش ‘ میشه گفت حدودا ۱۰-۱۲ سال پیش گیتار خریداری کردم چون واقعا علاقه داشتم ولی خب اون موقع محصل بودم و نتونستم دنباله کارای یادگیری و آموزش برم یعنی در اصل نرسیدم.
بعد از یک مدتم گیتارم آسیب دید و سردسته ی گیتارم از خوده دسته ی اصلیش جدا شد.
به تازگی بعد چند سال گیتارمو دادم تعمیر کردن و مثل روز اولش شده و با ذوق بیشتر از قبل اماده ی یادگیریش بودم که با سایت شما آشنا شدم و طی نگاه اول به نظرم بهترین واسه آموزش اومد و از دیشب ک جلسه ی اول رو شروع کردم ب تصمیمم ایمان آوردم و توضیحاتتون واقعا جامع و عالیه به خصوص واسه منی ک هیچ اطلاعاتی در مورد گیتار نداشتم.
واقعا ازتون تشکر میکنم هم بخاطر سایت خوبتون هم توضیحات کامل و عالیتون.
الآن چند باری جلسه ۱ رو کامل تمرین کردم طبق گفته هاتون و مسلط شدم و به امید خدا میخوام برم جلسه ی ۲
بازم از زحماتتون تشکر فراوان میکنم http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif

با سلام خدمت استاده عزیز… من ی گیتار بوتیک c60 خریدم… بعد از ضربه ب هر سیم ی صدایه گز گز میاد.. از خوده فروشنده ک پرسیدم گفت ب دلیل نو بودن گیتاره… آیا این درسته یا گیتار مشکل ؟

سلام آقا محمد
وجود صدای “گِز” در سیم ها دلایل مختلفی دارد .
ابتدا بایستی امتحان شود که آیا مشکل از انگشتگذاری شما است ، یا از گیتار .

_ انگشت اشاره دست چپ را بر روی فرتی از سیمی که فکر میکنید صدای گِز تولید میکند قرار دهید و به اندازه کافی (کمی محکم) به فرت فشار وارد کنید (به اندازه ای که سیم به چوب دسته گیتار بچسبد).
_ سیم را به صدا در آورید .
_ دقت داشته باشید که انگشت اشاره دست چپ شما بر روی میله فرت قرار نگرفته باشد .

با این وجود اگر مشکل حل شد (صدای گز تولید نشد) که بسیار خوب است .

در صورتی که مشکل از انگشتگذاری شما نباشد :
_ وجود صدای گِز در گیتار معمولا مشکل از پایین بودنِ بیش از حدِ تیغۀ خرک (اکشن) و یا تیغۀ سردسته (شیطانک) گیتار است که باعث می‌شود سیم‌ها بیش از حد به میله فرت‌ها نزدیک شوند و صدای گز تولید شود. در این‌صورت اگر گیتار شما قابلیت رگلاژ شدن را داشته باشد، می‌توانید فاصلۀ سیم‌ها را تنظیم کنید و اگر چنین قابلیتی در گیتار شما وجود ندارد بایستی یک تیغۀ خرک و یا تیغۀ سردسته با ارتفاع کمی بالاتر خریداری و جایگزین کنید.
_ همچنین مشکل می‌تواند از کهنه بودنِ سیم گیتار شما نیز باشد. و یا گاهی اوقات بر اثر استفاده از سیم‌های نامرغوب صدای گز تولید می‌شود. در این صورت بایستی به تعویض سیم و یا سیم‌ها اقدام کنید.
_ ممکن است بر اثر سرما و گرما، مناسب نبودنِ محل قرارگیری گیتار شما و مواردی دیگر، دستۀ گیتار کمی تاب برداشته باشد که این مورد نیز می‌تواند باعث تولید صدای گز در گیتار شما باشد.

برای دریافت راهنمایی دقیق‌تر، بایستی گیتار بصورت حضوری تست شود.

سلام استاد خسته نباشید واقعا از آموزشاتون لذت بردم.. فوق العاده بود، برای من که از صفر میخوام شروع کنم.
استاد چندتا سوال داشتم یک اینکه من برای شروع چه مدل گیتاری بگیرم بهتره؟ خیلی قیمتش بالا نباشه اما خوبم باشه.
دوم اینکه کلا کلیپ های اموزشتون چند جلسه اس من بخوام یکجا پرداخت کنم؟
بازم یک دنیا تشکر بخاطر وقتی که برامون قائل هستیدhttp://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif

سلام هنرجوی گرامی سلامت باشید
در حدود قیمت ۵۰۰ هزار تومان، گیتار کلاسیک یاماها مدل CX40 نسبت به قیمتش از همه نظر بسیار خوب و مناسب است و ارزش خرید را دارد.
در حدود قیمت یک میلیون تومان، گیتار کلاسیک آریا مدل AK80 نسبت به قیمتش از همه نظر بسیار عالی و مناسب است و ارزش خرید را دارد.

جلسات تا بیشتر از ۱۰۰ جلسه ادامه خواهند داشت تا یک مجموعه کامل از آموزش گیتار را داشته باشیم. تا به حال ۲۵ جلسه ضبط و منتشر شده است.
در حال حاضر امکان پرداخت بصورت یکجا در سایت قرار داده نشده است (بزودی این امکان فراهم میشود)
اکنون برای پرداخت بصورت یکجا (از طریق کارت به کارت) لطفا از قسمت تماس با ما با بنده در ارتباط باشید.

۶۰۳۷۹۹۱۸۷۲۶۷۸۲۱۸
بانک ملی | نادر محمدی

سلام خدمت شما استاد عزیز. استاد ایا به نظر شما گیتار های با مارک دیاموند برای اموزش ارزش خریدن داره؟
با تشکر

سلام آقا حسام
گیتارهای ایرانی مارک دیاموند معمولا برای دکور و تزئین مورد استفاده قرار میگیرند و برای تمرین مناسب نیستند. برخی از آن ها دارای صدا و اجزای مناسبی هستند که قبل از خرید بایستی بصورت حضوری مورد تست و بررسی قرار گیرند.
اگر بتوانید گیتارهای معروف مانند یاماها مدل C40 و یا C70 و … را تهیه کنید، این گیتارها نسبتا ارزش خرید بالاتری دارند.
پیشنهاد بنده این است که گیتار یاماها مدل CX40 تهیه کنید. این گیتار در حال حاضر حدود ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

سلام و خسته نباشید
استاد میخواستم نظرتونو راجب گیتار cort AC 15 NAT بدونم
راستش من گیتارمو حدود چهار سال پیش گرفتم و دوباره به لطف سایتتون دارم شروع میکنم :)
مرسی از اموزشاتون

استاد ببخشید دوباره مزاحم میشم در خصوص تعویض آکوردها میشه یه تمرین معرفی کنید که یه مسیر پرکاربرد آکورد ها رو نشون بده که بشه فهمید از کدوم آکورد به کدوم آکورد بیشتر رایج هست که اونا رو تمرین کنیم. با تشکر فراوان

سلام هنرجوی گرامی. مراحمید.
ضمن اینکه هر آهنگ دارای جهش آکوردی مخصوص به خودش است، تمرینات جهش آکورد رایج در اکثر آهنگ ها را از جلسه پنجم به بعد در جلسات داریم و میتوانید استفاده کنید.

سلام استاد
خواهش مندم منو راهنمایی نمایید
راستش متوجه شدم که من هنگام ملودی نواختن فقط یک صدا را در هر لحظه ایجاد میکنم یعنی اینکه نت را درست اجرا میکنم ولی به صورت تک صدایی. در حالی که نوازندگان دیگر در میان نت ها صداهای زیباتری و شلوغ تری را اجرا می کنند. میشه به من بگید چیکار کنم تا مثل اونا بنوازم. بیشتر از اینکه بگم نمیتونم باید بگم نمیدونم. ضمنا من میتونم نت رو بفهم. پیشنهاد میکنید که آهنگ را بجای اینکه گوشی اجرا کنم از روی نت اجرا کنم اون موقع میشه مثل اونا اجرا کنم یعنی توی نت ها نوشته شده یا نه. اگه راه دیگه ای داره اگه بفرمائید ممنون میشم. میخوام یه تمرین یا یه الگو برای اینکار بهم معرفی کنید. راستش کلاس گیتار اینجا بسیار گرونه. ممنون

استاد ببخشید من خیلی در زمینه ی موسیقی و به خصوص گیتار بیتجربم اگه میشه میتونید فرق گیتار کلاسیک و اکوستیک رو برام توضیح بدید ؟ خیلی ممنون از شما

سلام استاد
۱ – گیتار من c70 هست می خواستم ببینم مناسب هست
۲ – من وقتی دارم تمرین می کنم انگشتم به تارهای دیگه هم میخوره میشه از پیک استفاده کنم
۳ – برای به تار زدن با انگشت i-m باید با ناخون به زیر تار زد یا با خود انگشت

سلام آقا حسین
۱ . گیتار یاماها C70 یکی از محبوب ترین مدل های گیتار در بین هنرجویان برای شروع یادگیری گیتار است.
۲ . در واقع نیاز است که مدتی (حدود یک هفته) این تمرین را تکرار کنید تا انگشت های شما بخوبی با سیم های گیتار ارتباط برقرار کرده و حالت گیرند.
۳ . باید با ناخن به زیر سیم ها ضربه بزنید.

سلام آقا علی
_ بله، آموزش ها را از ابتدا تا انتها میتوان توسط گیتار آکوستیک نیز پیش رفت و اشکالی در کار وجود ندارد.
_ گیتار آکوستیک استگ مدل SA30DCE BK برای شروع یادگیری گیتار و تمرین مناسب است.

در این قسمت تنها به نظرات، پیشنهادات و انتقادات پاسخ داده میشود لطفا سوالات و مشکلات خود را از طریق تلگرام 09387502525 ارسال نمایید ، پاسخگوی شما هستم با تشکر از همکاری شما / نادر محمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif