صفحه اصلی و جلسات آموزش گیتار »


آموزش گیتار جلسه ۶

آموزش گیتار جلسه ششم

 

نویسنده و مدرس: نادر محمدی

منبع: تاروس

پشتیبانی: ” مشاهده اطلاعات تماس “

 

 • فهرست

 1. مقدمه
 2. پیک چیست؟
 3. اندازه پیک برای تمرین گیتار
 4. نحوه در دست گرفتن پیک گیتار
 5. تکنیک گلیساندو گیتار
 6. تمرین آکورد Dm (ر مینور)
 7. تمرین تعویض آکوردهای Am و E و Dm
 8. تمرین نوازندگی و خوانندگی با آکوردهای Am و Em و Dm
 9. تمرین با استفاده از پیک
 10. تمرین تکنیک گلیساندو
 11. تمرین انگشت گذاری جدید و موثر برای تقویت انگشت های دو دست
 12. نکاتی بسیار مهم

 


دانلود یکجا آموزش گیتار جلسه ششم (PDF)

دانلود یکجا آموزش گیتار جلسه ششم (ویدیوها)

(PDF و ویدیوها مکمل یکدیگر هستند. اگه لینک دانلود براتون بالا نیومد، لطفا صفحه رو رفرش کنید. متشکرم)


 

مقدمه

تا کنون فقط قسمتی از متن آهنگ ها را روی آکوردها کار می کردیم، این جلسه متن کامل آهنگی دیگر را تمرین می کنیم.

 

⇐ لینک دانلود این ویدیو

(اگه ویدیو براتون بالا نیومد، لطفا صفحه رو رفرش کنید. متشکرم)

 

پیک (Pik) یا مضراب

دوستان اگر یادتان باشد ما تا به اینجا دو نوع طریقه ی ضربه زدن به سیم های گیتار را آموخته ایم. یکی ضربه زدن به سیم ها به صورت تیراندو (ضربه به زیر سیم بدون تکیه) بود و دیگری ضربه زدن به سیم ها به صورت آپویاندو (ضربه با تکیه به سیم بالایی)

در اینجا با روشی دیگر برای ضربه زدن به سیم ها آشنا می شویم.

 

پیک چیست؟

پیک گیتار نوعی زخمه است که برای نوازندگی گیتار طراحی شده ‌است. در طول زمان، پیک گیتار از جنس‌ های مختلفی چون پلاستیک، رزین، فلز، شیشه، پولک لاکِ لاک پشت، چوب، نمد و یا سنگ تهیه شده ‌است. پیک ها اکثرا در قالب همسان به شکل یک مثلث متساوی الساقینِ کشیده که دو وجه بالای آن شبیه به هم و وجه دیگر کمی تیزتر و با زاویه کمتری هست ساخته می شوند. این شکل پیک، شناخته ترین نوع آن است اگر چه که اشکال دیگری هم برای پیک طراحی و ساخته شده ‌است.

 

∗ تصویر زیر نمونه ای از پیک گیتار است که در حال حاضر ما با آن سروکار داریم ∗

آموزش گیتار جلسه ششم | پیک گیتار

 

اندازه پیک برای تمرین گیتار

شما می توانید این ابزار را از فروشگاه های موسیقی شهرتان تهیه کنید. سعی کنید پیکِ نرم خریداری کنید. پیک با اندازه ۰٫۴۶mm میلی متر مناسب است.

(خودتان پیک ها را در دستتان امتحان کنید و هر کدام که نرم تر از بقیه بود خریداری کنید. اگر اندازه اش کمی بالاتر یا پایین تر از ۰٫۴۶ میلی متر باشد نیز اشکال ندارد، فقط سعی کنید نرم باشد)

 

نحوه در دست گرفتن پیک گیتار

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می فرمایید، پیک را به این صورت بین انگشت ها قرار می دهیم. (در ویدیوهای آموزشی تمرینات بهتر متوجه خواهید شد)

 

آموزش گیتار جلسه ششم | نحوه در دست گرفتن پیک گیتار

 

پیک را در حالتی کاملا راحت در دست بگیرید. نه آنقدر رها که قابل کنترل نباشد و نه آنقدر سفت که باعث سختی حرکت انگشتان و یا ایجاد صدای خشن شود. برای داشتنِ کنترل بیشتر روی ضربات پیک، تکیه دادن چند انگشت به صفحه گیتار نیز مفید است.

 

هنرجویان گرامی، وقتی برای اولین مرتبه که می خواهید پیک را به دستتان بگیرید و با آن به سیم های گیتار ضربه بزنید، ممکن است کمی اذیت شوید. ممکن است در اوایل پیک سُر بخورد و یا موقع ضربه زدن به سیم ها از دستتان بیوفتد. اما خیالتان راحت باشد بعد از چند روز تمرین، از اینجور مشکلات رهایی پیدا می کنید.

 

تکنیک گلیساندو گیتار

گلیساندو (Glissando) واژه ای ایتالیایی به معنی “سُر خوردن” یا “سُرش نغمه ای” می باشد. در تمریناتی که داریم، درک دقیقی از این تکنیک پیدا خواهید کرد.

 


توجه: خواهش دارم مطالب آموزش گیتار جلسه ششم را تا اینجا به خاطر بسپارید، سپس ادامه دهید


 

 • دریافت تمرینات عملی آموزش گیتار جلسه ششم

 

 • این قسمت دارای ۶ ویدیو آموزشی و ۱ فایل PDF آموزشی با حجم ۱۸۷ مگابایت می باشد. (در ابتدای صفحه توضیح داده شده است که از چه تمریناتی برای این قسمت استفاده کردیم)

 

 • با احترام، لینک دانلود ۶ ویدیو آموزشی و ۱ فایل PDF آموزشی این قسمت، پس از پرداخت مبلغ ۴۰۰۰ تومان، برای شما نمایش داده می شود و همچنین بصورت اتوماتیک به ایمیل یا جیمیل (پست الکترونیکی) شما ارسال می گردد.

 

 • برای پرداخت آنلاین و دریافت اتوماتیک ویدیوها، لطفا بر روی دکمه “خرید” کلیک کرده و مراحل پرداخت را انجام دهید.

 

 

 • همچنین امکان پرداخت بصورت کارت به کارت نیز وجود دارد و پس از پرداخت، ویدیوها به تلگرام یا ایمیل (جیمیل) شما ارسال می شود. برای پرداخت بصورت کارت به کارت لطفا با  پشتیبانی سایت تاروس  تماس بگیرید.

 


توجه: خواهش دارم تمرینات آموزش گیتار جلسه ششم را به اندازه کافی تکرار کنید، سپس ادامه دهید


 

نکاتی بسیار مهم

دوستان گرامی، جهش آکورد یا تعویض آکوردها از آکوردی به آکورد دیگر، بیش از اندازه در گیتار نوازی مهم است. پس خواهش دارم تکرار این گونه تمرینات را در الویت قرار دهید و خیلی زیاد تمرینشان کنید.

دوستان عزیز، شما هرگاه که از جلسه ای به جلسه ی بعدی می روید، باید دوباره از جلسه ی اول تمرینات را مرور کنید تا به جلسات جدید گیتار برسید. (تورو خدا وقتی جلسه جدید میاد جلسات قبلی رو فراموش نکنید!)

دوستان دوستان دوستان گیتار هیچی نداره که نشه یادش گرفت اما وقتی شما همه چی رو بلد باشید ولی تمرین نکرده باشید، در این حالت وقتی بهتون بگن گیتار بزن ولی نتونید بزنید، هیچ فایده ای نداره. شما که دارید این همه زحمت می کشید و عشق می ذارید، پس خواهش می کنم خیلی خوب تمرین کنید. دمتون گرم 

تا جلسه آینده بدرود 

صفحه اصلی و جلسات آموزش گیتار

 

♥ موفقیت شما آرزوی قلبی ما است ∴ تاروس ♥

 

حمایت لینکی از سایت تاروس