www.taroos.com


آموزش گیتار جلسه ۶

آموزش گیتار جلسه ۶

کلیپ‌های آموزشی این جلسه شامل هزینه مبلغ ۱۰۰۰ تومان می‌باشند.

با احترام، لینک دانلود کلیپ‌های آموزشی این جلسه، پس از پرداخت آنلاین، بصورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال میگردد.

برای پرداخت آنلاین، لطفا بر روی دکمه “خرید” کلیک کنید

 

 

تماس با ما »


سلام.

در جلسه قبل با مفهومِ آکورد آشنا شدیم.

این جلسه به آموزش یک آکورد دیگر به‌نام آکورد Dm (رِ مینور)،

تمرین جهش آکورد (تعویض آکوردها)،

تکنیک گلیساندو،

و نواختن با پیک (مضراب) می‌پردازیم.

 

تمرین یک

آکورد Dm گیتار

 

آکورد Dm رِ مینور گیتار

 

( با احترام لینک دانلود کلیپ آموزشی این تمرین پس از پرداخت برای شما ارسال میگردد )

 

(هنرجویان گرامی، از این پس با توجه به تصاویر و کلیپ‌های آموزشی آکوردها، آن‌ها را تمرین و اجرا کنید)

 

پایان تمرین یک

 

تمرین دو

خب دوستان تا به اینجا شما سه تا آکورد به اسم‌های (لا مینور Am) و (می ماژور E) و (رِ مینور Dm) را یاد گرفتید. حالا می‌خواهم یک تمرین جهش آکورد را در اختیار شما قرار دهم که با توجه به آن شما باید آکوردها را تعویض و اجرا کنید.

ابتدا به تصویر زیر دقت کنید سپس کلیپ آموزشی این تمرین را دانلود کنید و طبق آن بنوازید.

 

جهش آکورد گیتار

 

( با احترام لینک دانلود کلیپ آموزشی این تمرین پس از پرداخت برای شما ارسال میگردد )

 

پایان تمرین دو

آموزش گیتار جلسه ۶

تکنیک گلیساندو گیتار

دوستان همان‌طور که می‌دانید هر فرت یک نت محسوب می‌شود. تکنیک گلیساندو به این صورت است که ابتدا یک نت یا فرت را می‌گیریم، سپس بعد از ضربه زدن به سیمِ مربوطه، با انگشت بعدی بر روی نت یا فرت بعدی اشاره می‌کنیم.

 

مطمئنم این تکنیک را در بسیاری از ترانه‌ها شنیده‌اید، در تمرین زیر با مشاهده کلیپ آموزشی بهتر متوجه خواهید شد.

 

تمرین سه

همان‌طور که در کلیپ آموزشی خواهید دید، با انگشتان ۱ و ۲ به‌صورت نیم پرده‌ای، تکنیک گلیساندو را اجرا می‌کنیم.

 

( با احترام لینک دانلود کلیپ آموزشی این تمرین پس از پرداخت برای شما ارسال میگردد )

 

پایان تمرین سه

 

تمرین چهار

همان‌طور که در کلیپ آموزشی خواهید دید، با انگشتان ۱ و ۳ به‌صورت یک پرده‌ای، تکنیک گلیساندو را اجرا می‌کنیم.

 

( با احترام لینک دانلود کلیپ آموزشی این تمرین پس از پرداخت برای شما ارسال میگردد )

 

تکنیک گلیساندو را بر روی دیگر فرت‌های گیتار نیز امتحان و تمرین کنید. سعی کنید به مرور زمان بر سرعت اشاره کردن برروی فرت بعدی بی‌افزایید، به‌طوری‌که سرعت شما از اجرای بنده که در کلیپ مشاهده کردید مقداری بیشتر شود و حالت واقعی صدای تکنیک گلیساندو از گیتار استخراج شود. (کلیپ آموزشی صرفاً جهت آموزش تکنیک گلیساندو با سرعتِ پایین و متوسط برای این مقطع از آموزش گیتار است. این تکنیک برای زینت بخشیدن به ملودی‌ها به کار می‌رود و صدای آن در اواسط ملودی‌ها بیشتر جلب توجه می‌کند)

 

پایان تمرین چهار

آموزش گیتار جلسه ۶

پیک (Pik) یا مضراب در گیتار

دوستان اگر یادتان باشد تا به اینجا ما دو نوع طریقۀ ضربه زدن به سیم‌های گیتار را آموخته بودیم. یکی ضربه زدن به سیم‌ها به‌صورت تیراندو بود و دیگری ضربه زدن به سیم‌ها به‌صورت آپویاندو.

 

در اینجا با نمونۀ دیگری از ضربه زدن به سیم‌ها آشنا می‌شویم.

 

ضربه زدن به سیم‌های گیتار توسط ابزاری به نام پیک

 

پیک یا مضراب

پیک گیتار نوعی زخمه است که برای نوازندگی گیتار طراحی شده ‌است. در طول زمان، پیک گیتار از جنس‌‌های مختلفی چون پلاستیک، رزین، فلز، شیشه، پولک لاکِ لاک پشت، چوب، نمد و یا سنگ تهیه شده ‌است. پیک‌ها اکثرا در قالب همسان به شکل یک مثلث متساوی‌الساقینِ کشیده که دو وجه بالای آن شبیه به هم و وجه دیگر کمی تیزتر و با زاویه کمتری هست ساخته می‌شوند. این شکل پیک، شناخته‌ترین نوع آن است اگر چه که اشکال دیگری هم برای پیک طراحی و ساخته شده ‌است.

 

تصویر زیر نمونه‌ای از پیک گیتار است که در حال حاضر ما با آن سروکار داریم:

 

پیک (مضراب) گیتار

 

اندازه پیک

شما می‌توانید این ابزار را از فروشگاه‌های موسیقی شهرتان تهیه کنید. سعی کنید پیکِ نرم خریداری کنید. پیک با اندازه ۰٫۴۶mm میلی متر مناسب است.

 

خودتان پیک‌ها را در دستتان امتحان کنید و هر کدام که نرم‌تر از بقیه بود خریداری کنید. اگر اندازه‌اش کمی بالاتر یا پایین‌تر باشد اشکال ندارد، فقط سعی کنید نرم باشد.

 

نحوۀ گرفتن پیک گیتار در دست

همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌فرمایید، باید به این صورت پیک بین انگشت‌های شما قرار گیرد. در کلیپ آموزشی تمرینِ بخش بعدی، بهتر متوجه خواهید شد.

 

نحوه‌ی گرفتن پیک گیتار در دست

 

پیک را در حالتی کاملا راحت در دست بگیرید. نه آنقدر رها که قابل کنترل نباشد و نه آنقدر سفت که باعث سختی حرکت انگشتان و یا ایجاد صدای خشن شود. برای داشتنِ کنترل بیشتر روی ضربات پیک، تکیه دادن چند انگشت پایین به صفحه گیتار بسیار مفید است.

آموزش گیتار جلسه ۶

هنرجویان گرامی، وقتی برای اولین مرتبه که می‌خواهید پیک را به دستتان بگیرید و با آن به سیم‌های گیتار ضربه بزنید، یه خورده اذیت می‌کند، یا لیز می‌خورد و یا موقع ضربه زدن به سیم‌ها از دستتان می‌افتد. اما خیالتان راحت باشد بعد از چند روز تمرین، برای همیشه از اینجور مشکلات رهایی پیدا می‌کنید.

 

آموزش گیتار جلسه 6

 

تمرین پنج

خب دوستان وقت آن رسیده است که یک تمرین هم توسط پیک داشته باشیم.

اسم این تمرین را سرعت پیک زنی می‌گذاریم.

کلیپ آموزشی را دانلود و مشاهده کنید و طبق آن به سیم گیتار ضربه بزنید.

 

( با احترام لینک دانلود کلیپ آموزشی این تمرین پس از پرداخت برای شما ارسال میگردد )

 

سعی کنید در هنگام نواختن با پیک، یا مانند کلیپ آموزشی انگشت p را به سیم‌های بالایی تکیه دهید، و یا انگشتان m و a و x را به بدنه گیتار بچسبانید.

 

پایان تمرین پنج

 

هنرجویان عزیز برای این جلسه همین مقدار تمرین کافی است.

 

دوستان گرامی، جهش آکورد یا تعویض آکوردها از آکوردی به آکورد دیگر، بیش از اندازه در گیتار نوازی مهم است. پس خواهش دارم تکرار این‌گونه تمرینات را در الویت قرار دهید و خیلی زیاد تمرینشان کنید.

 

دوستان عزیز، شما هرگاه که از جلسه‌ای به جلسۀ بعدی می‌روید، باید دوباره از جلسۀ اول گیتار تمرینات را مرور کنید تا به جلسات جدید برسید. “نبینم تا که جلسۀ جدید میاد دیگه جلسات قبلی رو فراموش کنید و تمرینشون نکنید!”

 

دوستان دوستان دوستان گیتار هیچی نداره که نشه یادش گرفت اما وقتی شما همه چی رو بلد باشید ولی تمرین نکرده باشید، در این حالت وقتی بهتون بگن گیتار بزن ولی نتونید بزنید، هیچ فایده‌ای نداره. شما که دارید این‌همه زحمت می‌کشید و عشق می‌ذارید، پس خواهش می‌کنم خیلی خوب تمرین کنید.

 

تا جلسه آینده بدرود

 

((با احترام، لینک دانلود کلیپ‌های آموزشی این جلسه، پس از پرداخت آنلاین، بصورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال میگردد))

 

 

پایان جلسه ششم آموزش گیتار

 

 

« جلسه بعدی |::| جلسه قبلی »

 

 

منبع | تاروس

 

آموزش گیتار جلسه ۶

در این قسمت تنها به نظرات، پیشنهادات و انتقادات پاسخ داده میشود لطفا سوالات و مشکلات خود را از طریق تلگرام 09387502525 ارسال نمایید ، پاسخگوی شما هستم با تشکر از همکاری شما / نادر محمدی

سلام هنرجوی گرامی.
تصویر آکورد Dm بررسی شد و اشتباهی در آن مشاهده نشد. لطفاً بفرمایید فکر میکنید کدام قسمت از تصویر آکورد Dm اشتباه است؟
برای مشاهده تمامی آکوردهایی که در گیتار وجود دارد، میتوانید از نرم افزار Guitar Pro استفاده نمایید. برای دریافت این نرم افزار به لینک زیر مراجعه کنید:

> لینک ورود به صفحه دریافت و آموزش نرم افزار Guitar Pro 5 برای ویندوز و موبایل <

سلام هنرجوی گرامی.
کلمه‌ی جهش در لغت نامه دهخدا به معنی جستن، جهیدن و پرش می باشد. اما جمله‌ی جهش آکورد در اینجا به معنی تعویض آکوردها است.
اگر در ویدیوهای نوازندگی گیتار که همراه با گیتار آواز میخوانند توجه کرده باشید، حالت دست چپ در چندین مکان بر روی دسته گیتار تغییر میکند. در واقع دست چپ آکوردها را تعویض میکند و توسط این تعویض، صداهای مختلفی را از گیتار استخراج میکند.
اگر توجه کرده باشید، بوق ماشین در یک خط مستقیم صدا تولید میکند و طبیعتاً گوش دادن به این صدا برای ما خوشایند نیست. تعویض آکوردها باعث میشود صدا از حالت یکصدایی به حالت چندین صدا درآید تا بتوان آن را اجرای موسیقی نامید.
تمامی آهنگ هایی که روزانه گوش میدهید، با تعویض آکوردها در سازهای مختلف ساخته و تنظیم شده اند.

(اگر این توضیح برای شما کافی نبود، جهت دریافت توضیحات بیشتر، به اطلاع برسانید)

Nice to discover ‘someone’ will be finally fighting the actual RIAA Camorra. We have saw that evil predicament collect force yrs back again, considering: “surely an individual on the market acknowledges the enormous injustice as well as inequality the automotive market will be perpetrating”; One moms; grandparents who all no longer also possess a computer getting in danger. Eventually I see mild all the actual tube, as a result of all “you”!! Continue the great job individuals. You may have many good friends.

سلام استاد
بابت سایت خیلی خوبتون برای آموزش گیتار ممنونم
و یه خسته نباشید بهتون عرض میکنم
بنده تازه شروع به یاد گیری گیتار کردم و در حال حاضر در حال آموزش تکنیک گلیساندو (سراندن دست روی فرت) هستم
اون چیزی که استاد بنده در کلاس آموزش دادن با این تکنیک متفاوته ایشون انگشتان رو سر می دادند روی چند نت تا به نت مورد نظر برسه
میخواستم اموزش اصولی تر را شما برایم توضیح دهید اگر کلیپ هم داشتید ممنون میشم از شما

سلام آقا محمدجواد. خواهش می‌کنم، سلامت باشید.
کاملا متوجه منظور شما شدم. در اصل تکنیک گلیساندو به همان صورت که استادِ شما فرمودند صحیح و جا افتاده است. اما این تکنیک نمونه‌های مختلفی دارد که بنده در اینجا نمونه‌ای دیگر از این تکنیک را معرفی کرده‌ام.
تکنیکی که استادهِ شما معرفی کرده‌اند نوعی از گلیساندو است که به آن “تکنیکِ اسلاید” نیز گفته می‌شود. تکنیک اسلاید در جلسه نهم آموزش داده شده است.

برای ورود به جلسه نهم آموزش گیتار اینجا کلیک کنید

همچنین لینک مشاهده کلیپ آموزشی دیگری از تکنیک گلیساندو (اسلاید) به ایمیل شما ارسال شد.

سلام مجدد خدمت آقا نادر عزیز
من قبلا موسیقی سنتی مثل سه تار و دف و ضرب و نی هم کار کردم توی سه تار به این تکنیک میگن اشاره به جلو و برعکسش رو میگن اشاره به عقب
فقط بابت دونستن دوستان گفتم تا بقیه هم بدونن اگر نه در کار و تدریس شما دخالت نکردم

سلام آقا سعید.
فرمایش شما درست است و از شما متشکرم که آموخته‌های خودتان را با دیگر هنرجویان به اشتراک می‌گذارید.
تکنیکِ دیگری شبیه به همین تکنیک وجود دارد که لگاتو نام دارد. اما تکنیک گلیساندو و لگاتو با یکدیگر تفاوت دارند.

سلام آقا علی.
_ به احتمال زیاد مشکل از پایین بودنِ بیش از حدِ تیغه‌ی خرک (اکشن) و یا تیغه‌ی سردسته (شیطانک) گیتار شما است که باعث می‌شود سیم‌ها بیش از حد به میله فرت‌ها نزدیک شوند و صدای گز تولید شود. در این‌صورت اگر گیتار شما قابلیت رگلاژ شدن را داشته باشد، می‌توانید فاصله‌ی سیم‌ها را تنظیم کنید و اگر چنین قابلیتی در گیتار شما وجود ندارد بایستی یک تیغه‌ی خرک و یا تیغه‌ی سردسته با ارتفاع کمی بالاتر خریداری و جایگزین کنید.
_ مشکل می‌تواند از کهنه بودنِ سیم‌های گیتار شما نیز باشد. و یا گاهی اوقات بر اثر استفاده از سیم‌های نامرغوب صدای گز تولید می‌شود. در این صورت بایستی به تعویض سیم و یا سیم‌ها اقدام کنید.
_ ممکن است بر اثر سرما و گرما، مناسب نبودنِ محل قرارگیری گیتار شما و مواردی دیگر، دسته‌ی گیتار کمی تاب برداشته باشد که این مورد نیز می‌تواند باعث تولید صدای گز در گیتار شما باشد.
_ مواردی دیگر هم وجود دارد که با بررسی گیتار می‌توان آن‌ها را یافت.

در صورت نیاز برای راهنمایی بیشتر می‌توانید کلیپی کوتاه را ضبط کرده و به ایمیل زیر ارسال کنید:
info.taroos@gmail.com

سلام آقای سام.
در بخش‌بندی‌ها لینک دانلود به‌صورت یکجا وجود ندارد، بلکه در پایان هر جلسه لینک دانلود کلیپ‌های آموزشی به‌صورت یکجا قرار دارد.
برای مشاهده بخش آخر از جلسه ششم و مشاهده لینک دانلود به‌صورت یکجا اینجا کلیک کنید

اگر منظور شما این نبود، لطفا بفرمایید کدام لینک دانلود نمی‌شود؟

سلاااام خسته نباشی استاد. میگم دلیل اینکه زمان اجرای آکوردها به قسمتی که روبروی حفره هست ضربه نمیزنین چیه دلیل خاصی داره؟؟؟؟ با تشکر فراوان (اینجوری بهتر شد خخخخ)

سلام آقا یاسین. تشکر.
به دلیل اینکه فیلم‌برداری از نمای نزدیک‌تر انجام شود، حالت دستِ راست بنده این‌گونه بود. مهم تعویض صحیح آکوردها و خروج صدای شفاف از گیتار است و فرقی نمیکند که این نوع ضربات دست راست برروی حفره زده شوند یا کمی جلو یا عقب‌تر.

در این قسمت تنها به نظرات، پیشنهادات و انتقادات پاسخ داده میشود لطفا سوالات و مشکلات خود را از طریق تلگرام 09387502525 ارسال نمایید ، پاسخگوی شما هستم با تشکر از همکاری شما / نادر محمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://taroos.com/guitar/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif