برو به صفحه اصلی تاروس »

تاریخچه واقعی ساز گیتار

تاریخچه واقعی ساز گیتار

 

نویسنده: نادر محمدی

منبع: تاروس

پشتیبانی: ” مشاهده اطلاعات تماس “

 

  • فهرست
  1. مقدمه
  2. بربط چیست؟
  3. چرا به این ساز بربط می گفتند؟
  4. در رابطه با ساز عود
  5. تاریخچه واقعی ساز گیتار
  6. گیتار سازی است با اصالت و ریشه ایرانی

 

مقدمه

گیتار از جمله سازهایی است که امروزه به طور وسیعی در انواع موسیقی (از کلاسیک گرفته تا جز و راک) به کار می رود. انواع این ساز، با طنین صداهای منحصر به خود، طیف وسیعی از علاقمندان سبک های موسیقی را ارضا می نماید که این موضوع گیتار را پر طرفدارترین ساز معاصر نموده است. در این مطلب از تاروس با تاریخچه این ساز آشنا می شوید.

 

بربط چیست؟

بربط، ساز ایرانی که از قدیمی ترین اعصار نواختن آن در ایران رواج داشته، سر منشا گیتار است.

 

تاریخچه واقعی ساز گیتار | بربط

 

چرا به این ساز بربط می گفتند؟

هنری جرج مایر، مستشرق و موسیقی شناس معروف انگلیسی می گوید: باربی توس همان عود قدیم ایران، یعنی بربط می باشد و آن را به این سبب بربط نام نهادند که کاسه اش به شکل سینه (بر) مرغابی (بط) است.

 

تاریخچه واقعی ساز گیتار | هنری جرج مایر

 

در رابطه با ساز عود

در قرن ۱۱ میلادی به واسطه تصرف اعراب بر خاک اسپانیا العود به اروپای جنوبی برده شد. عود شاید مهمترین ساز موسیقی است که شرق به غرب داده است. العود که در زبان انگلیسی با حفظ حرف تعریف اول کلمه لوت خوانده شد انواع بسیاری از آن مشتق گردید.

 

تاریخچه واقعی ساز گیتار | عود

 

تاریخچه واقعی ساز گیتار

اینگرید ذهبی، در مقاله ای تحت عنوان پیدایش گیتار می نویسد: در سال ۱۴۹۲ هنگامی که اعراب و یهودی ها مجبور به ترک خاک اسپانیا شدند، نواختن گیتار یا عود در اسپانیا و مخصوصاً در جنوب این کشور چنان رواج یافت که مردم آن را به چشم ساز محلی خود می نگریستند. البته در اندازه گیتار تغییراتی داده شد، آن را کمی کوچکتر کردند و روی آن تزئیناتی نیز نقش کردند و آنگاه آنرا ویولا نام نهادند.

 

تاریخچه واقعی ساز گیتار | پیدایش گیتار

 


پیشنهادی ⇐ مجموعه آموزش خوانندگی با پشتیبانی تاروس


 

گیتار سازی است با اصالت و ریشه ایرانی

از ماخذ دیگری که برای گیتار آورده شده موریس جی سامرفیلد در کتاب گیتار کلاسیک از ۱۸۰۰ تا امروز چهارتار ایرانی را منشا اصلی گیتار ذکر کرده اند و همچنین هنری جرج فایر در مقاله ای می گوید شیخ حیدرکه در سال ۸۹۸ هجری وفات یافت و یکی از مؤسسین سلسله صفوی است، چهارتار را اختراع کرد.

همچنین در دائره المعارف آمریکا چاپ ۵ – ۱۹۷۴ آورده شده، گیتار، سازی است که در قرن ۱۲ میلادی توسط اعراب از ایران به اسپانیا برده شده است. مراجع گوناگون دیگر نیز همه حاکی از این است که گیتار سازی است با اصالت و ریشه ایرانی.

 

♥ موفقیت شما آرزوی قلبی ما است ∴ تاروس ♥

 

حمایت لینکی از سایت تاروس